H.R.850: Nuclear Iran Prevention Act of 2013

About This Bill

  • This bill was introduced in the 113th Congress
  • This bill is primarily about international affairs
  • Introduced Feb. 27, 2013
  • Latest Major Action Aug. 1, 2013

Bill Cosponsors

379 (161 Democrats, 218 Republicans)

Bill Summary

Nuclear Iran Prevention Act of 2013 - (Sec. 2) States that it shall be U.S. policy to prevent Iran from acquiring a nuclear weapons capability. Title I: Human Rights and Terrorism Sanctions - (Sec. 101) Amends the Comprehensive Iran Sanctions, Accountability, and Divestment Act of 2010 to subject to mandatory sanctions a foreign financial institution that facilitates a significant transaction or provides significant financial services for a...

(Source: Congressional Research Service)

What Lawmakers Are Saying About This Bill

There are 27 statements associated with H.R.850.

Bill Actions

Date Description
Aug. 1, 2013
Received in the Senate and Read twice and referred to the Committee on Banking, Housing, and Urban Affairs.
July 31, 2013
Motion to reconsider laid on the table Agreed to without objection.
July 31, 2013

On motion to suspend the rules and pass the bill, as amended Agreed to by the Yeas and Nays: (2/3 required): 400 - 20, 1 Present (Roll no. 427). (text: CR H5221-5230)

July 31, 2013
Considered as unfinished business. (consideration: CR H5241-5242)
July 31, 2013
At the conclusion of debate, the Yeas and Nays were demanded and ordered. Pursuant to the provisions of clause 8, rule XX, the Chair announced that further proceedings on the motion would be postponed.
July 31, 2013
DEBATE - The House proceeded with forty minutes of debate on H.R. 850.
July 31, 2013
Considered under suspension of the rules. (consideration: CR H5221-5240)
July 31, 2013
Mr. Royce moved to suspend the rules and pass the bill, as amended.
July 30, 2013
Placed on the Union Calendar, Calendar No. 128.
July 30, 2013

Committee on Ways and Means discharged.

July 30, 2013

Committee on Oversight and Government discharged.

July 30, 2013

Committee on Financial Services discharged.

July 30, 2013

Committee on Judiciary discharged.

July 30, 2013
Reported (Amended) by the Committee on Foreign Affairs. H. Rept. 113-177, Part I.
May 22, 2013
Ordered to be Reported in the Nature of a Substitute (Amended) by Unanimous Consent.
May 22, 2013
Committee Consideration and Mark-up Session Held.
April 8, 2013
Referred to the Subcommittee on Immigration And Border Security.
March 4, 2013
Referred to the Subcommittee on Trade.
Feb. 27, 2013
Referred to House Ways and Means
Feb. 27, 2013
Referred to House Oversight and Government Reform
Feb. 27, 2013
Referred to House Financial Services
Feb. 27, 2013
Referred to House Judiciary
Feb. 27, 2013
Referred to House Foreign Affairs
Feb. 27, 2013

Introduced in the House by Edward Royce (R-Calif.)

Close Comment Creative Commons Donate Email Facebook Mobile Phone Podcast Print Google News logo Google_NewsInitiative_Lockup_FullColor RSS Search Search Twitter WhatsApp Resolving differences Check Building Arrow right Info circle Oops OOPS Pencil File text Bars Search Close Cogs Filter Compare Revolving Door Info card Activity Member menu Globe Document External link Quote News Calendar No Vote
Current site Current page