Bills Cosponsored by Yvette Herrell (R-N.M.)

Rep. Herrell cosponsored 365 bills in the 117th Congress (2021-22). See other congresses:

Cosponsor Date Title Sponsor Latest Action
Aug. 6, 2021 H.R.4973: U.S.A. Beef Act Matt Rosendale (R-Mont.)
(R-Mont.)
In committee
Aug. 3, 2021 H.R.1115: Global War on Terrorism Memorial Location Act Jason Crow (D-Colo.)
(D-Colo.)
In committee
Aug. 3, 2021 H.R.4923: Love America Act of 2021 Jason Smith (R-Mo.)
(R-Mo.)
Referred to committee
July 30, 2021 H.R.2317: We Will Not Comply Act Marjorie Taylor Greene (R-Ga.)
(R-Ga.)
In committee
July 29, 2021 H.R.4842: Tree Spiking Mitigation Act of 2021 Dan Newhouse (R-Wash.)
(R-Wash.)
In committee
July 29, 2021 H.R.4796: Empowering Law Enforcement Act of 2021 Buddy Carter (R-Ga.)
(R-Ga.)
In committee
July 29, 2021 H.R.4820: Health Agency Check-Up Act Robert Good (R-Va.)
(R-Va.)
In committee
July 28, 2021 H.R.4760: Criminal Alien Removal Clarification Act of 2021 Paul Gosar (R-Ariz.)
(R-Ariz.)
In committee
July 27, 2021 H.R.4721: UNRWA Accountability and Transparency Act Chip Roy (R-Texas)
(R-Tex.)
In committee
July 26, 2021 H.R.4593: Securing Our Border States Act Brian Babin (R-Texas)
(R-Tex.)
In committee
July 26, 2021 H.RES.559: Expressing the Nation's sincerest appreciation for the service of the World War II Filipino veterans who fought in the Armed Forces on the 80th anniversary of President Franklin D. Roosevelt's military order. Darrell Issa (R-Calif.)
(R-Calif.)
In committee
July 22, 2021 H.R.4614: Resilient Federal Forests Act Bruce Westerman (R-Ark.)
(R-Ark.)
In committee
July 21, 2021 H.RES.548: Denouncing the horrors of socialism. Maria Elvira Salazar (R-Fla.)
(R-Fla.)
Referred to committee
July 21, 2021 H.R.4607: Protecting Life on College Campus Act of 2021 Chip Roy (R-Texas)
(R-Tex.)
Referred to committee
July 20, 2021 H.R.4562: Migrant Child Trafficking Prevention and Accountability Act of 2021 Lance Gooden (R-Texas)
(R-Tex.)
In committee
July 16, 2021 H.RES.527: Expressing solidarity with the Cuban people in their demands for freedom and respect for basic human rights. Mario Diaz-Balart (R-Fla.)
(R-Fla.)
Referred to committee
July 13, 2021 H.CON.RES.7: Authorizing the use of the rotunda of the Capitol to honor the last surviving Medal of Honor recipient of the Second World War upon death. Carol Miller (R-W.Va.)
(R-W.Va.)
Referred to committee
July 13, 2021 H.RES.530: Expressing the sense of the House of Representatives that the Department of Homeland Security and all its law enforcement agencies conduct critical operations to keep the United States safe and secure. Lisa McClain (R-Mich.)
(R-Mich.)
Referred to committee
July 9, 2021 H.R.4296: Freedom to Fly Act John Rutherford (R-Fla.)
(R-Fla.)
In committee
July 9, 2021 H.R.4383: RURAL Broadband Act of 2021 Paul Gosar (R-Ariz.)
(R-Ariz.)
In committee
July 6, 2021 H.R.4370: Listing Reform Act August Pfluger (R-Texas)
(R-Tex.)
In committee
July 1, 2021 H.R.4300: Alexander Lofgren Veterans in Parks (VIP) Act Mariannette Miller-Meeks (R-Iowa)
(R-Iowa)
Received in the Senate
June 30, 2021 H.R.2244: Flexible Financing for Rural America Act Tom O'Halleran (D-Ariz.)
(D-Ariz.)
In committee
June 30, 2021 H.RES.515: Honoring NASA suppliers for the work they are doing on the Artemis missions. Debbie Lesko (R-Ariz.)
(R-Ariz.)
Referred to committee
June 29, 2021 H.R.4231: Proven Forest Management Act of 2021 Tom McClintock (R-Calif.)
(R-Calif.)
In committee
June 28, 2021 H.R.4199: No Taxpayer Funding for the Central American Minors Program Act Robert Good (R-Va.)
(R-Va.)
In committee
June 25, 2021 H.RES.502: Recognizing the border crisis as a threat to national security and supporting Governor Greg Abbott's initiative in completing the border wall. Randy Weber (R-Texas)
(R-Tex.)
In committee
June 24, 2021 H.CON.RES.33: Supporting the Local Radio Freedom Act. Kathy Castor (D-Fla.)
(D-Fla.)
In committee
June 24, 2021 H.R.4123: Increasing Health Coverage through HRAs Act of 2021 Dan Bishop (R-N.C.)
(R-N.C.)
In committee
June 23, 2021 H.RES.492: Amending the Rules of the House of Representatives to require inflationary impact statements in committee reports. Jim Banks (R-Ind.)
(R-Ind.)
Referred to committee
Close Comment Creative Commons Donate Email Facebook Mobile Phone Podcast Print Google News logo Google_NewsInitiative_Lockup_FullColor RSS Search Search Twitter WhatsApp Resolving differences Check Building Arrow right Info circle Oops OOPS Pencil File text Bars Search Close Cogs Filter Compare Revolving Door Info card Activity Member menu Globe Document External link Quote News Calendar No Vote
Current site Current page