Bills Cosponsored by Bill Johnson (R-Ohio)

Rep. Johnson cosponsored 316 bills in the 117th Congress (2021-22). See other congresses: 118th | 116th | 115th | 114th | 113th | 112th

Cosponsor Date Title Sponsor Latest Action
May 13, 2021 H.R.3195: Ending Sanctuary Cities Act of 2021 Glenn Grothman (R-Wis.)
(R-Wis.)
In committee
May 12, 2021 H.RES.386: Expressing support for recognizing "National Police Week". Michael Guest (R-Miss.)
(R-Miss.)
In committee
May 12, 2021 H.R.3141: REO Act of 2021 Danny K. Davis (D-Ill.)
(D-Ill.)
Referred to committee
May 11, 2021 H.RES.289: Urging the United States Secretary of State to take action regarding unpaid Peruvian agrarian reform bonds. Donald W. Norcross (D-N.J.)
(D-N.J.)
Referred to committee
May 11, 2021 H.R.2748: Israel Relations Normalization Act of 2021 Brad Schneider (D-Ill.)
(D-Ill.)
In committee
May 11, 2021 H.R.3095: Fair and Open Skies Act Peter A. DeFazio (D-Ore.)
(D-Ore.)
Placed on the Union Calendar
May 11, 2021 H.R.3101: RIFLE Act Ashley Hinson (R-Iowa)
(R-Iowa)
Referred to committee
May 11, 2021 H.R.3080: Back the Blue Act of 2021 Don Bacon (R-Neb.)
(R-Neb.)
In committee
May 7, 2021 H.R.1699: Iran Sanctions Relief Review Act of 2021 Michael McCaul (R-Texas)
(R-Tex.)
In committee
May 4, 2021 H.CON.RES.33: Supporting the Local Radio Freedom Act. Kathy Castor (D-Fla.)
(D-Fla.)
In committee
May 4, 2021 H.R.2972: HELLPP Act Diana DeGette (D-Colo.)
(D-Colo.)
In committee
May 4, 2021 H.R.3003: Promoting United States Wireless Leadership Act of 2021 Tim Walberg (R-Mich.)
(R-Mich.)
Received in the Senate
April 30, 2021 H.RES.364: Acknowledging the contributions of America's addiction professionals and their commitment to delivering evidence-based practice to individuals with substance use disorders through recognized standards of education, training, and competencies. Dave Joyce (R-Ohio)
(R-Ohio)
In committee
April 28, 2021 H.R.2294: Historic Tax Credit Growth and Opportunity Act of 2021 Earl Blumenauer (D-Ore.)
(D-Ore.)
Referred to committee
April 28, 2021 H.R.2903: Creating Opportunities Now for Necessary and Effective Care Technologies (CONNECT) for Health Act of 2021 Mike Thompson (D-Calif.)
(D-Calif.)
In committee
April 26, 2021 H.R.1346: Hospitality and Commerce Job Recovery Act of 2021 Steven Horsford (D-Nev.)
(D-Nev.)
Referred to committee
April 21, 2021 H.R.2646: Taiwan International Solidarity Act Gerald E. Connolly (D-Va.)
(D-Va.)
In committee
April 21, 2021 H.R.2718: Maximum Pressure Act Jim Banks (R-Ind.)
(R-Ind.)
In committee
April 20, 2021 H.R.2691: American Workforce Empowerment Act Jim Hagedorn (R-Minn.)
(R-Minn.)
Referred to committee
April 15, 2021 H.R.1745: Developing Responsible Individuals for a Vibrant Economy Act Trey Hollingsworth (R-Ind.)
(R-Ind.)
In committee
April 15, 2021 H.R.2244: Flexible Financing for Rural America Act Tom O'Halleran (D-Ariz.)
(D-Ariz.)
In committee
April 14, 2021 H.R.541: Defund Planned Parenthood Act of 2021 Vicky Hartzler (R-Mo.)
(R-Mo.)
In committee
April 14, 2021 H.R.1916: Ensuring Lasting Smiles Act Anna G. Eshoo (D-Calif.)
(D-Calif.)
Received in the Senate
April 14, 2021 H.R.2076: COVID–19 Border Protection (CBP) Act Andrew Clyde (R-Ga.)
(R-Ga.)
In committee
April 14, 2021 H.R.2430: Temporary Reauthorization of the Emergency Scheduling of Fentanyl Analogues Act Cathy McMorris Rodgers (R-Wash.)
(R-Wash.)
In committee
April 14, 2021 H.RES.318: Expressing the sense of the House of Representatives that clean water is a national priority and that the April 21, 2020, Navigable Waters Protection Rule should not be withdrawn or vacated. Mariannette Miller-Meeks (R-Iowa)
(R-Iowa)
In committee
April 13, 2021 H.R.2462: Abandoned Mine Land Reclamation Fee Reauthorization Act of 2021 Liz Cheney (R-Wyo.)
(R-Wyo.)
In committee
April 13, 2021 H.R.2488: No Taxpayer Funding for the U.N. Population Fund Chip Roy (R-Texas)
(R-Tex.)
In committee
March 19, 2021 H.R.2090: Student Loan Disclosure Transparency Act of 2021 Jaime Herrera Beutler (R-Wash.)
(R-Wash.)
Referred to committee
March 18, 2021 H.RES.243: Removing a certain Member from a certain committee of the House of Representatives. Kevin McCarthy (R-Calif.)
(R-Calif.)
On the floor of the House
Close Comment Creative Commons Donate Email Facebook Mobile Phone Podcast Print Google News logo Google_NewsInitiative_Lockup_FullColor RSS Search Search Twitter WhatsApp Resolving differences Check Building Arrow right Info circle Oops OOPS Pencil File text Bars Search Close Cogs Filter Compare Revolving Door Info card Activity Member menu Globe Document External link Quote News Calendar No Vote
Current site Current page