Bills Cosponsored by Billy Long (R-Mo.)

Rep. Long cosponsored 328 bills in the 113th Congress (2013-14). See other congresses: 116th | 115th | 114th | 112th

Cosponsor Date Title Sponsor Latest Action
Dec. 1, 2014 H.R.5403: Reforming CFPB Indirect Auto Financing Guidance Act Marlin Stutzman
(R-Ind.)
Referred to committee
Nov. 20, 2014 H.R.5759: Preventing Executive Overreach on Immigration Act of 2014 Ted Yoho
(R-Fla.)
Placed on the Senate Legislative Calendar
Sept. 19, 2014 H.RES.747: Expressing the sense of the House of Representatives that there be support for a referendum on the independence of the Kurdish region of Iraq. Dana Rohrabacher
(R-Calif.)
Referred to committee
Sept. 19, 2014 H.R.5679: To clarify the ownership of crude oil produced within the jurisdiction of the Kurdistan Regional Government of Iraq and to authorize the President to provide defense articles and defense services to the Kurdistan Regional Government of Iraq. Dana Rohrabacher
(R-Calif.)
Referred to committee
Sept. 18, 2014 H.R.5551: Heartbeat Informed Consent Act Michele Bachmann
(R-Minn.)
In committee
Sept. 17, 2014 H.R.5505: Clean Air, Strong Economies Act Pete Olson
(R-Tex.)
In committee
Sept. 9, 2014 H.R.5392: Fairness for Farmers Act of 2014 Renee Ellmers
(R-N.C.)
Referred to committee
Sept. 9, 2014 H.J.RES.123: Authorization for the Use of Military Force Against the Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL) Darrell Issa
(R-Calif.)
Referred to committee
Aug. 4, 2014 H.RES.713: Recognizing the friendship between the United Kingdom and the United States and expressing the support of the House of Representatives for a united, secure, and prosperous United Kingdom. Brad Sherman
(D-Calif.)
In committee
July 31, 2014 H.R.4407: Wood Stove Regulatory Relief Act of 2014 Blaine Luetkemeyer
(R-Mo.)
In committee
July 31, 2014 H.R.5385: To designate the facility of the United States Postal Service located at 55 Grasso Plaza in St. Louis, Missouri, as the "Sgt. Amanda N. Pinson Post Office". Ann Wagner
(R-Mo.)
Received in the Senate
July 31, 2014 H.R.5386: To designate the facility of the United States Postal Service located at 11662 Gravois Road in St. Louis, Missouri, as the "Lt. Daniel P. Riordan Post Office". Ann Wagner
(R-Mo.)
Received in the Senate
July 31, 2014 H.R.5387: To designate the facility of the United States Postal Service located at 14373 Manchester Road in St. Louis, Missouri, as the "Sgt. Zachary M. Fisher Post Office". Ann Wagner
(R-Mo.)
Referred to committee
July 30, 2014 H.R.5110: SAVE Medicare Home Health Act of 2014 Greg Walden
(R-Ore.)
In committee
July 30, 2014 H.R.5227: MEND Act Aaron Schock
(R-Ill.)
Referred to committee
July 30, 2014 H.R.5285: Child Welfare Provider Inclusion Act of 2014 Mike Kelly
(R-Pa.)
Referred to committee
July 30, 2014 H.R.5300: EPA Regulatory Domestic Benefit Act of 2014 Ann Wagner
(R-Mo.)
In committee
July 29, 2014 H.R.4190: To amend title XVIII of the Social Security Act to provide for coverage under the Medicare program of pharmacist services. Brett Guthrie
(R-Ky.)
In committee
July 29, 2014 H.RES.536: Expressing the sense of the House of Representatives that telephone service must be improved in rural areas of the United States and that no entity may unreasonably discriminate against telephone users in those areas. Robert E. Latta
(R-Ohio)
In committee
July 29, 2014 H.RES.543: Affirming the support of the United States for Macedonia's accession to the North Atlantic Treaty Organization (NATO). Candice S. Miller
(R-Mich.)
In committee
July 29, 2014 H.R.5071: Agricultural Conservation Flexibility Act of 2014 Reid Ribble
(R-Wis.)
In committee
July 29, 2014 H.RES.687: Expressing the sense of the House of Representatives regarding the President's responsibility to address the border crisis. Trent Franks
(R-Ariz.)
In committee
July 28, 2014 H.R.5078: Waters of the United States Regulatory Overreach Protection Act of 2014 Steve Southerland
(R-Fla.)
Placed on the Senate Legislative Calendar
July 25, 2014 H.R.4878: FILM Act Doug Collins
(R-Ga.)
Referred to committee
July 25, 2014 H.R.4960: CARS Act of 2014 Todd Young
(R-Ind.)
Referred to committee
July 24, 2014 H.R.5083: Medicare DMEPOS Audit Improvement and Reform (AIR) Act of 2014 Renee Ellmers
(R-N.C.)
In committee
July 23, 2014 H.R.4319: Common Sense in Species Protection Act of 2014 Rick Crawford
(R-Ark.)
In committee
July 22, 2014 H.R.5138: Our Communities, Our Choices Act of 2014 Pete Olson
(R-Tex.)
In committee
July 16, 2014 H.R.3367: To amend section 9010 of the Patient Protection and Affordable Care Act to delay the application of the health insurance provider annual fee until 2016 and to provide a process to return to consumers any amounts attributable to the expected application of Charles Boustany Jr.
(R-La.)
In committee
July 15, 2014 H.RES.665: Condemning the murder of Israeli and Palestinian children in Israel and the ongoing and escalating violence in that country. David McKinley
(R-W.Va.)
In committee
Close Comment Creative Commons Donate Email Facebook Mobile Phone Podcast Print Google News logo Google_NewsInitiative_Lockup_FullColor RSS Search Search Twitter WhatsApp Resolving differences Check Building Arrow right Info circle Oops OOPS Pencil File text Bars Search Close Cogs Filter Compare Revolving Door Info card Activity Member menu Globe Document External link Quote News Calendar No Vote
Current site Current page