Bills Cosponsored by Doug LaMalfa (R-Calif.)

Rep. LaMalfa cosponsored 325 bills in the 113th Congress (2013-14). See other congresses: 116th | 115th | 114th

Cosponsor Date Title Sponsor Latest Action
Dec. 8, 2014 H.RES.772: Directing the House of Representatives to bring a civil action for declaratory or injunctive relief to challenge certain policies and actions taken by the executive branch relating to immigration. Tom Rice
(R-S.C.)
Referred to committee
Dec. 4, 2014 H.RES.448: Expressing the sense of the House of Representatives that the symbols and traditions of Christmas should be protected for use by those who celebrate Christmas. Doug Lamborn
(R-Colo.)
Referred to committee
Dec. 3, 2014 H.R.5768: Separation of Powers Act of 2014 Ted Poe
(R-Tex.)
In committee
Dec. 2, 2014 H.R.5781: California Emergency Drought Relief Act of 2014 David Valadao
(R-Calif.)
Received in the Senate
Nov. 20, 2014 H.R.5759: Preventing Executive Overreach on Immigration Act of 2014 Ted Yoho
(R-Fla.)
Placed on the Senate Legislative Calendar
Nov. 13, 2014 H.R.4793: Reducing Barriers for Veterans Education Act of 2014 Patrick Murphy
(D-Fla.)
In committee
Nov. 12, 2014 H.R.5059: Clay Hunt SAV Act Tim Walz
(D-Minn.)
Received in the Senate
Nov. 12, 2014 H.R.5687: To designate the facility of the United States Postal Service located at 101 East Market Street in Long Beach, California, as the "Juanita Millender-McDonald Post Office". Janice Hahn
(D-Calif.)
Became law
Nov. 12, 2014 H.R.5694: Contain Ebola and Stop the Epidemic Act of 2014 Dennis Ross
(R-Fla.)
In committee
Sept. 18, 2014 H.R.5562: To designate the facility of the United States Postal Service located at 801 West Ocean Avenue in Lompoc, California, as the "Federal Correctional Officer Scott J. Williams Memorial Post Office Building". Lois Capps
(D-Calif.)
Became law
Sept. 16, 2014 H.R.5213: STARS Act Jim Renacci
(R-Ohio)
Referred to committee
Sept. 15, 2014 H.RES.620: Expressing the sense of the House of Representatives that the Government of Mexico should immediately release United States Marine Sgt. Andrew Tahmooressi and provide for his swift return to the United States so Sgt. Tahmooressi can receive the appropriat Ted Poe
(R-Tex.)
In committee
Sept. 15, 2014 H.R.5392: Fairness for Farmers Act of 2014 Renee Ellmers
(R-N.C.)
Referred to committee
Sept. 15, 2014 H.R.5468: To designate the facility of the United States Postal Service located at 1103 USPS Building 1103 in Camp Pendleton, California, as the "Camp Pendleton Medal of Honor Post Office". Darrell Issa
(R-Calif.)
Received in the Senate
Sept. 11, 2014 H.R.5403: Reforming CFPB Indirect Auto Financing Guidance Act Marlin Stutzman
(R-Ind.)
Referred to committee
Sept. 10, 2014 H.R.5071: Agricultural Conservation Flexibility Act of 2014 Reid Ribble
(R-Wis.)
In committee
Sept. 10, 2014 H.R.5406: F.T.O. Passport Revocation Act Ted Poe
(R-Tex.)
Referred to committee
Sept. 9, 2014 H.R.5417: Bringing Awareness and Knowledge to Exempt Schools Against Legislative Encroachment Act Ted Poe
(R-Tex.)
In committee
Sept. 8, 2014 H.J.RES.123: Authorization for the Use of Military Force Against the Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL) Darrell Issa
(R-Calif.)
Referred to committee
Aug. 1, 2014 H.R.5400: Border State Protection Act of 2014 Ted Yoho
(R-Fla.)
In committee
July 31, 2014 H.R.1387: To amend the Fair Labor Standards Act of 1938 to exempt certain perishable agricultural commodities from the goods whose sale or distribution in commerce may be prohibited subsequent to a violation of such Act. Kurt Schrader
(D-Ore.)
In committee
July 31, 2014 H.R.5331: To designate the facility of the United States Postal Service located at 73839 Gorgonio Drive in Twentynine Palms, California, as the "Colonel M.J. 'Mac' Dube, USMC Post Office Building". Paul Cook
(R-Calif.)
Became law
July 31, 2014 H.R.5360: American Renaissance in Manufacturing Act Mick Mulvaney
(R-S.C.)
In committee
July 30, 2014 H.R.5078: Waters of the United States Regulatory Overreach Protection Act of 2014 Steve Southerland
(R-Fla.)
Placed on the Senate Legislative Calendar
July 30, 2014 H.RES.698: Condemning the attack that occurred at the Oak Creek Sikh Gurdwara on August 5, 2012, and honoring the memory of those who died in the attack. David Valadao
(R-Calif.)
Referred to committee
July 30, 2014 H.R.5285: Child Welfare Provider Inclusion Act of 2014 Mike Kelly
(R-Pa.)
Referred to committee
July 25, 2014 H.R.5160: To prevent the expansion of the Deferred Action for Childhood Arrivals program unlawfully created by Executive memorandum on August 15, 2012. Marsha Blackburn
(R-Tenn.)
In committee
July 24, 2014 H.R.5137: Asylum Reform and Border Protection Act of 2014 Jason Chaffetz
(R-Utah)
In committee
July 24, 2014 H.R.5194: Muslim Brotherhood Terrorist Designation Act of 2014 Michele Bachmann
(R-Minn.)
In committee
July 23, 2014 H.R.3717: Helping Families in Mental Health Crisis Act of 2013 Tim Murphy
(R-Pa.)
In committee
Close Comment Creative Commons Donate Email Facebook Mobile Phone Podcast Print Google News logo Google_NewsInitiative_Lockup_FullColor RSS Search Search Twitter WhatsApp Resolving differences Check Building Arrow right Info circle Oops OOPS Pencil File text Bars Search Close Cogs Filter Compare Revolving Door Info card Activity Member menu Globe Document External link Quote News Calendar No Vote
Current site Current page