Bills Cosponsored by Greg Steube (R-Fla.)

Rep. Steube cosponsored 558 bills in the 117th Congress (2021-22). See other congresses: 118th | 116th

Cosponsor Date Title Sponsor Latest Action
Sept. 19, 2022 H.R.7415: Safe Students Act Thomas Massie (R-Ky.)
(R-Ky.)
In committee
Sept. 19, 2022 H.R.8839: Protecting Kids from Candy-Flavored Drugs Act Jim Banks (R-Ind.)
(R-Ind.)
In committee
Sept. 15, 2022 H.R.8835: Protect the UNBORN Act Andrew Clyde (R-Ga.)
(R-Ga.)
In committee
Sept. 14, 2022 H.R.8820: Pharmacist Conscience Protection Act Buddy Carter (R-Ga.)
(R-Ga.)
In committee
Sept. 13, 2022 H.RES.1329: Recognizing the need for greater access to rural and agricultural media programming. Bill Posey (R-Fla.)
(R-Fla.)
Referred to committee
Sept. 13, 2022 H.R.8769: IRS Reduction Act Jefferson Van Drew (R-N.J.)
(R-N.J.)
Referred to committee
Sept. 13, 2022 H.R.8771: Options for Ownership Act Mike Bost (R-Ill.)
(R-Ill.)
In committee
Sept. 13, 2022 H.R.8773: Revoking Engine and Vehicle Requirements Act of 2022 Doug LaMalfa (R-Calif.)
(R-Calif.)
In committee
Sept. 6, 2022 H.R.8731: Protect Children’s Innocence Act Marjorie Taylor Greene (R-Ga.)
(R-Ga.)
In committee
Sept. 6, 2022 H.R.8776: No Federal Funds for Abortion Travel Expenses Act of 2022 Ralph Norman (R-S.C.)
(R-S.C.)
In committee
Aug. 30, 2022 H.RES.1328: Requesting the President, and directing the Secretary of Homeland Security, to transmit to the House of Representatives copies of all documents in their possession referring or relating to certain aspects of border policies of the United States. Peter Meijer (R-Mich.)
(R-Mich.)
Placed on the House Calendar
Aug. 26, 2022 H.R.8563: Sunset Act of 2022 Tom Emmer (R-Minn.)
(R-Minn.)
In committee
Aug. 23, 2022 H.R.5244: AFTER Act of 2021 Brendan Boyle (D-Pa.)
(D-Pa.)
In committee
Aug. 23, 2022 H.R.8507: Scope 3 Act Troy Nehls (R-Texas)
(R-Tex.)
Referred to committee
Aug. 12, 2022 H.R.8501: Preventing Abortion Sanctuaries Act Doug Lamborn (R-Colo.)
(R-Colo.)
Referred to committee
Aug. 12, 2022 H.R.8656: To designate the clinic of the Department of Veterans Affairs in Mishawaka, Indiana, as the "Jackie Walorski VA Clinic". Jim Banks (R-Ind.)
(R-Ind.)
On the floor of the House
Aug. 12, 2022 H.R.8702: Taxpayers Support Life Act Ben Cline (R-Va.)
(R-Va.)
Referred to committee
Aug. 2, 2022 H.RES.1292: Expressing support for the International Olympic Committee to recognize with a minute of silence at every future Olympics Opening Ceremony those who lost their lives at the 1972 Munich Olympics, and for other purposes. Burgess Owens (R-Utah)
(R-Utah)
Referred to committee
July 29, 2022 H.RES.1303: Establishing the Marxist roots of critical race theory and detail the threat this divisive ideology poses to the American republic. Dan Bishop (R-N.C.)
(R-N.C.)
In committee
July 29, 2022 H.R.8632: No IDs for Illegals Act Jefferson Van Drew (R-N.J.)
(R-N.J.)
In committee
July 28, 2022 H.RES.1293: Recognizing and honoring Elisjsha Dicken for his demonstration of courage, self-sacrifice, and fidelity to his fellow Americans. Lauren Boebert (R-Colo.)
(R-Colo.)
Referred to committee
July 27, 2022 H.R.5203: Ejiao Act Donald Beyer (D-Va.)
(D-Va.)
In committee
July 27, 2022 H.RES.1259: Condemning the assassination of former Japanese Prime Minister Shinzo Abe and honoring his life and legacy. Steven J. Chabot (R-Ohio)
(R-Ohio)
In committee
July 27, 2022 H.R.8538: Body Armor Safety Act of 2022 Troy Nehls (R-Texas)
(R-Tex.)
In committee
July 27, 2022 H.R.8528: ACE Act Rodney Davis (R-Ill.)
(R-Ill.)
In committee
July 26, 2022 H.R.6570: REPAIR Act. Bobby L. Rush (D-Ill.)
(D-Ill.)
In committee
July 26, 2022 H.R.8274: PASS Act of 2022 Elise Stefanik (R-N.Y.)
(R-N.Y.)
Referred to committee
July 26, 2022 H.R.8499: Transparency and Honesty in Energy Regulations Act of 2022 Richard Hudson (R-N.C.)
(R-N.C.)
In committee
July 21, 2022 H.R.7412: Transparency in CFPB Cost-Benefit Analysis Act Alex Mooney (R-W.Va.)
(R-W.Va.)
Referred to committee
July 19, 2022 H.RES.1233: Expressing the sense of the House of Representatives condemning the recent attacks on pro-life facilities, groups, and churches. Mike Johnson (R-La.)
(R-La.)
In committee
Close Comment Creative Commons Donate Email Facebook Mobile Phone Podcast Print Google News logo Google_NewsInitiative_Lockup_FullColor RSS Search Search Twitter WhatsApp Resolving differences Check Building Arrow right Info circle Oops OOPS Pencil File text Bars Search Close Cogs Filter Compare Revolving Door Info card Activity Member menu Globe Document External link Quote News Calendar No Vote
Current site Current page