Bills Cosponsored by Henry Cuellar (D-Texas)

Rep. Cuellar cosponsored 142 bills in the 113th Congress (2013-14). See other congresses: 116th | 115th | 114th | 112th | 111th | 110th | 109th

Cosponsor Date Title Sponsor Latest Action
Dec. 8, 2014 H.R.3571: International Violence Against Women Act of 2013 Jan Schakowsky
(D-Ill.)
Referred to committee
Nov. 12, 2014 H.R.4930: ACE Kids Act of 2014 Joe L. Barton
(R-Tex.)
Referred to committee
Sept. 18, 2014 H.R.4625: Medicare Home Health Rebasing Relief and Reassessment Act Ralph M. Hall
(R-Tex.)
In committee
Sept. 18, 2014 H.R.5618: Veterans Health Administration Management Improvement Act Derek Kilmer
(D-Wash.)
In committee
Sept. 17, 2014 H.R.5488: No Fly for Foreign Fighters Act Sheila Jackson Lee
(D-Tex.)
In committee
Sept. 17, 2014 H.R.5505: Clean Air, Strong Economies Act Pete Olson
(R-Tex.)
In committee
Sept. 15, 2014 H.R.1199: Safe Schools Improvement Act of 2013 Linda T. Sánchez
(D-Calif.)
In committee
Sept. 15, 2014 H.RES.723: Recognizing Hispanic Heritage Month and celebrating the heritage and culture of Latinos in the United States and the immense contributions of Latinos to the United States. Tony Cárdenas
(D-Calif.)
Referred to committee
Sept. 9, 2014 H.R.5403: Reforming CFPB Indirect Auto Financing Guidance Act Marlin Stutzman
(R-Ind.)
Referred to committee
July 31, 2014 H.R.4897: Transparency in Education Act Matt Salmon
(R-Ariz.)
In committee
July 31, 2014 H.R.5336: Mental Health Exposure Military Official Record Act of 2014 Tammy Duckworth
(D-Ill.)
Referred to committee
July 30, 2014 H.R.32: Military Surviving Spouses Equity Act Joe Wilson
(R-S.C.)
In committee
July 30, 2014 H.R.333: Disabled Veterans Tax Termination Act Sanford D. Bishop Jr.
(D-Ga.)
In committee
July 30, 2014 H.R.1620: Military Spouse Job Continuity Act of 2013 Matt Cartwright
(D-Pa.)
Referred to committee
July 30, 2014 H.R.4847: End Neglected Tropical Diseases Act Christopher H. Smith
(R-N.J.)
In committee
July 28, 2014 H.R.5221: Border Health Security Act of 2014 Rubén Hinojosa
(D-Tex.)
In committee
July 25, 2014 H.R.411: Fort McClellan Health Registry Act Paul Tonko
(D-N.Y.)
In committee
July 25, 2014 H.R.2959: National Right-to-Carry Reciprocity Act of 2013 Richard Nugent
(R-Fla.)
In committee
July 24, 2014 H.RES.684: Expressing the sense of the House of Representatives that the United States Postal Service should issue a commemorative stamp honoring the life of Maya Angelou. Joyce Beatty
(D-Ohio)
Referred to committee
July 22, 2014 H.R.4190: To amend title XVIII of the Social Security Act to provide for coverage under the Medicare program of pharmacist services. Brett Guthrie
(R-Ky.)
In committee
July 14, 2014 H.R.2366: World War I American Veterans Centennial Commemorative Coin Act Doug Lamborn
(R-Colo.)
Became law
July 10, 2014 H.R.5064: Lean and Responsive Government Act Tom Latham
(R-Iowa)
Referred to committee
July 9, 2014 H.RES.657: Expressing the sense of the House of Representatives regarding United States support for the State of Israel as it defends itself against unprovoked rocket attacks from the Hamas terrorist organization. Steve Israel
(D-N.Y.)
On the floor of the House
June 30, 2014 H.R.4651: To designate the facility of the United States Postal Service located at 601 West Baker Road in Baytown, Texas, as the "Specialist Keith Erin Grace, Jr. Memorial Post Office". Steve Stockman
(R-Tex.)
Became law
June 25, 2014 H.R.3899: Voting Rights Amendment Act of 2014 F. James Sensenbrenner
(R-Wis.)
In committee
June 24, 2014 H.R.3680: Breast Cancer Awareness Commemorative Coin Act Carolyn B. Maloney
(D-N.Y.)
Referred to committee
June 24, 2014 H.R.4950: Protecting American Jobs and Exports Act Denny Heck
(D-Wash.)
Referred to committee
June 19, 2014 H.RES.632: Recognizing June 19, 2014, as this year's observance of the historical significance of Juneteenth Independence Day. Sheila Jackson Lee
(D-Tex.)
Referred to committee
June 18, 2014 H.R.792: Traditional Cigar Manufacturing and Small Business Jobs Preservation Act of 2013 Bill Posey
(R-Fla.)
In committee
June 12, 2014 H.R.1020: Low Value Shipment Regulatory Modernization Act of 2013 Aaron Schock
(R-Ill.)
In committee
Close Comment Creative Commons Donate Email Facebook Mobile Phone Podcast Print Google News logo Google_NewsInitiative_Lockup_FullColor RSS Search Search Twitter WhatsApp Resolving differences Check Building Arrow right Info circle Oops OOPS Pencil File text Bars Search Close Cogs Filter Compare Revolving Door Info card Activity Member menu Globe Document External link Quote News Calendar No Vote
Current site Current page